Andropauza

Andropauza, mu┼żsk├Ż ekvivalent menopauzy, m├┤┼że by┼ą pre niektor├Żch mu┼żov ┼ąa┼żk├Żm obdob├şm, ktor├ę prin├í┼ía zmeny v ich fyzickej i emocion├ílnej pohode.┬á

Andropauza je fyziologick├Ż proces spojen├Ż so starnut├şm mu┼żov, ktor├Ż je charakterizovan├Ż postupn├Żm poklesom hlad├şn testoster├│nu v tele. Tento hormon├ílny pokles m├┤┼że sp├┤sobi┼ą r├┤zne fyziologick├ę a psychologick├ę zmeny, vr├ítane ├║navy, n├ívalov hor├║─Źavy, zn├ş┼żenej sexu├ílnej t├║┼żby a zmeny n├ílady. Z psychologick├ęho h─żadiska m├┤┼że andropauza sp├┤sobi┼ą pocit straty vitality a sebavedomia, ─Źo m├┤┼że ma┼ą vplyv na celkov├║ kvalitu ┼żivota. Niektor├ş mu┼żi m├┤┼żu tie┼ż za┼ż├şva┼ą ├║zkos┼ą alebo depresiu v s├║vislosti s t├Żmito zmenami.

Zmeny spojen├ę s andropauzou s├║ prirodzenou s├║─Źas┼ąou starnutia a m├┤┼żu by┼ą ovplyvnen├ę genetikou a ┼żivotn├Żm ┼ít├Żlom. S├║stredenie sa na zdrav├Ż ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl a pravideln├║ starostlivos┼ą o svoje zdravie v┼íak m├┤┼że pom├┤c┼ą oddiali┼ą pr├şznaky andropauzy a udr┼ża┼ą si kvalitu ┼żivota aj v star┼íom veku.

Existuje nieko─żko sp├┤sobov, ako oddiali┼ą pr├şznaky andropauzy a udr┼ża┼ą si vitalitu a zdravie.

1. Akt├şvny ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl:


┬á ┬á ┬áPravideln├í fyzick├í aktivita m├┤┼że pom├┤c┼ą udr┼ża┼ą hormon├ílnu rovnov├íhu a zmierni┼ą pr├şznaky andropauzy. Cvi─Źenie, ako je beh, pl├ívanie alebo cvi─Źenie s ─Źinkami, m├┤┼że zlep┼íi┼ą metabolizmus a udr┼ża┼ą svalov├║ hmotu.

2. Zdravá strava:

┬á ┬á ┬áZahrnutie vyv├í┼żenej stravy bohatej na ovocie, zeleninu, celozrnn├ę produkty a zdrav├ę tuky m├┤┼że podpori┼ą hormon├ílnu rovnov├íhu a zmierni┼ą pr├şznaky andropauzy.

3. Dostatok spánku:

┬á ┬á ┬áKvalitn├Ż sp├ínok je k─ż├║─Źov├Ż pre udr┼żanie zdravia hormon├ílneho syst├ęmu. Sna┼żte sa spa┼ą dostato─Źn├Ż po─Źet hod├şn ka┼żd├║ noc a vytvorte si pravideln├║ rutinu pred span├şm.

4. Stresov├Ż mana┼żment:

┬á ┬á ┬áChronick├Ż stres m├┤┼że negat├şvne ovplyvni┼ą hormon├ílnu rovnov├íhu. N├íjdite sp├┤soby, ako zmierni┼ą stres, ako s├║ medit├ícia, joga alebo hlbok├ę d├Żchanie.

5. Pravideln├ę lek├írske kontroly:

┬á ┬á ┬áPravideln├ę n├ív┼ítevy lek├íra m├┤┼żu pom├┤c┼ą monitorova┼ą va┼íe zdravie a identifikova┼ą ak├ęko─żvek hormon├ílne nerovnov├íhy v─Źas.

6. Doplnky a terapie:

┬á ┬á ┬áV niektor├Żch pr├şpadoch m├┤┼że v├í┼í lek├ír odporu─Źi┼ą hormon├ílnu substitu─Źn├║ terapiu alebo ─Ćal┼íie doplnky, ktor├ę v├ím m├┤┼żu pom├┤c┼ą udr┼ża┼ą hormon├ílnu rovnov├íhu.